jesień

jesień

środa, 4 kwietnia 2012

Znowu źle o cukrze

Portal tvn24 zastrzelił mnie dziś tekstem na temat szkodliwości cukru:


Gorzka prawda o cukrze.

Jest toksyczny i tak samo niebezpieczny jak papierosy i alkohol - stwierdzili po latach badań amerykańscy naukowcy, którzy uznali, że poza powodowaniem coraz poważniejszych chorób, równocześnie silnie uzależnia.
Miażdżyca, zawał serca i cukrzyca - od dawna obecne w rejestrze chorób cywilizacyjnych - nie są już same na liście, którą tworzą schorzenia i choroby powodowane przez cukier.

Jak kokaina

Udowodniono bowiem, że większość nowotworów, z nowotworem piersi na czele jest wyposażonych w tzw. receptory insuliny, które w uproszczeniu pomagają we wchłanianiu glukozy i tym samym przyczyniają się do rozrostu raka.

Dlatego część środowiska lekarskiego za oceanem chce głębokich zmian w tworzeniu rekomendacji żywieniowych, by w codziennych posiłkach np. w amerykańskich szkołach było mniej cukru. Walka z wielbicielami słodyczy i ich producentami nie będzie jednak łatwa, bo cukier uaktywnia te fragmenty mózgu, które są odpowiedzialne za doznanie przyjemności. Działa więc w ten sam sposób, co kokaina i silnie uzależnia. A z nałogiem łatwo się nie walczy.

Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywienia zwraca jednak uwagę na to, że "cukier cukrowi nierówny" i powinniśmy zjadać te węglowodany, które są złożone, bo muszą one stanowić połowę naszej diety, jeżeli chcemy się prawidłowo rozwijać i odżywiać.

Czarno widzę walkę z ilością cukru w pożywieniu. Niestety, wszystkim się opłaca mieć społeczeństwo otyłe i uzależnione od cukru. Tylko nam się nie opłaca, ale kogo to obchodzi.

Ja w każdym razie krucjatę antycukrową u siebie w domu kontynuuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz