jesień

jesień

niedziela, 18 marca 2012

Otwarcie sezonu

Nareszcie pojawiły się przebiśniegi:
Posadziłam bratki:
Oraz wrzośce i bażynę:
Bażyna to, jak twierdziła pani w sklepie ogrodniczym, roślinka wrzosowata "o nikczemnych kwiatach". Mnie się bardzo spodobała. Wikipedia dodaje, iż "występuje na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego (tu zwykle w górach) i chłodnego oraz na południowych krańcach Ameryki Południowej (...) Liście zimotrwałe, twarde". A do tego ma "kuliste, mięsiste jagody. U nasady z trwałymi, przylegającymi działkami kielicha. Owocnia ma kolor czerwony lub czarny po dojrzeniu". W innym miejscu czytam: "kwitnie w czerwcu, kwiaty są niepozorne, różowopurpurowe, ukryte w kątach liści (...) Bażyna jest mrozoodporna. Może rosnąć zarówno na glebach organicznych, wilgotnych, jak i na piaszczystych, bardziej suchych. Znakomicie nadaje się na wrzosowiska". Uff, czyli dobrze, że kupiłam :)

Przy okazji okazało się, iż z dwóch rosnących w tym samym miejscu i tak samo okrytych na zimę azalii nie wiadomo dlaczego jedna przemarzła:


Wprawdzie angielskie prognozy długoterminowe sugerowały zimą, iż wiosna przyjdzie wcześniej, ale nie spodziewałam się, że dnia 18. marca postawimy na tarasie meble ogrodowe! I że dziecię będzie mogło pół dnia huśtać się na świeżo wyniesionej podwórkowej huśtawce oraz wspinać po swojej skałce! Ale takie niespodzianki to ja baaardzo lubię :)

A rozchodniki nieśmiertelne jak zawsze:

5 komentarzy:

 1. Bardzo mi się skałka spodobała, bardzo. Rozumiem też, że bardzo własnościowa jest. Czy Wy też się wspinacie?;)))

  OdpowiedzUsuń
 2. W zeszlym tygodniu ganialam w koszulce z krotkim rekawem, i nawet zdrzemnelam sie na sloneczku ;) I chociaz weekend byl paskudny to ten tydzien zapowiada sie obiecujaco :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam Cię! Bardzo wypiękniałaś na wiosnę. Ten błysk w oku!:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Monika, skałka własnościowa, ale udźwig ma ograniczony ;) Dla siebie planujemy na ścianie stodoły, wtedy na pewno wytrzyma. Dzięki za dobre słowo o moim "oku" ;)

  Kamphora, u was to pewnie cała zima jest na plusie, co?

  OdpowiedzUsuń
 5. Przytnij tę azalię. Tnij od góry i patrz, kiedy będzie zielone na przekroju, tam zakończ i czekaj. No, chyba że zielonego w ogóle nie będzie. Tak to bywa z roślinami-nie zgadniesz.
  Ale wiosna!

  OdpowiedzUsuń