jesień

jesień

piątek, 22 lipca 2011

Co je komar?

Z racji pojawienia się komara - pana komara - na podłodze w salonie i po uspokojeniu dziecięcia, że pan komar na pewno ludzi nie gryzie, bo nie żywi się krwią, pojawiła się następująca kwestia "mamusiu, a co robi komar?" Komar, powiedziałam, sobie lata i szuka żony. "Tylko tyle?" Zdziwiła się Córka. Przytaknęłam, powstrzymując się od seksistowskich uwag na temat ogólnego udziału mężczyzn w wychowaniu dzieci. Córa, przyjrzawszy się Panu Komarowi bardzo uważnie, policzywszy odnóża, z radością zakrzyknęła, że zobaczyła komarzą trąbkę! Świetnie, córeczko, dobrze że ten komar taki wielki, to można wszystko zobaczyc, bo pani komarzyca jest malutka a poza tym jak usiądzie na człowieku to człowiek się nie przygląda na trąbkę, tylko tłucze owada żeby nie użarł. Skoro pan komar nie pije krwi, to CO JE KOMAR? Obiecałam dziecku, że się dokładnie dowiem. Bo oczywiście zupełnie tego nie pamiętałam, moja wiedza o świecie jest znikoma (dobrze że mam dziecko, to się podszkolę).
I sprawdziłam:


Dorosłe komary żywią się pokarmem płynnym. Samce odżywiają się nektarem kwiatów, a samice krwią, która jest im niezbędna do produkcji zdolnych do rozwoju jaj.
Informacja stąd, więc wiarygodna jak mniemam.


A Pan Komar wyglądał dokładnie tak:
 Zdjęcie stąd.

Oczywiście całe zamieszanie związane z Panem Komarem wydarzyło się dziś RANO.

6 komentarzy:

 1. Myśmy wczoraj gościli wielkiego Pana Konika Polnego, też bez entuzjazmu.

  OdpowiedzUsuń
 2. A my jemy najłatwiejsze ciasto w świecie. Z nektarynkami. Zrobione pierwszy raz, od razu udane i od razu z 1 i 1/2 porcji więc byłoby szkoda, gdyby nie wyszło.
  I proszę, można od dziecka znać prosty przepis na ciasto i nigdy go nie wykorzystać...

  OdpowiedzUsuń
 3. W takim razie życzę smacznego! Z nektarynkami jeszcze nie robiłam, ale możliwe że bardzo dobre!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten "komar" to nie komar, tylko koziułka warzywna :) Je - jak sama nazwa wskazuje - rośliny. Tu więcej na temat tego owada (NIE komara) http://pl.wikipedia.org/wiki/Koziu%C5%82kowate

  Pan komar (samiec komara znaczy się) wygląda tak: http://mikrofotografia.republika.pl/images/205_Komar.jpg
  Żywi się nektarem.

  Pozdrawiam :)
  Lukasz

  OdpowiedzUsuń
 5. O dziękuję za tego posta i ścisły konkret od Lukasza.

  Od 6 rano trwa debata między mną a moim 4latkiem, czy komarnica na ścianie to pan komar, czy zupełnie inny gatunek. Stanęło na "to coś" i "dotnij to drewnianą łyżką".

  Co więcej, mąż upierał się od wczoraj, że to samiec. Może i samiec, ale nie od pani komar. Jeee :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Niech żyją dzieci, które sprawiają, że my, dorośli, musimy wiedzieć coraz więcej aby móc odpowiadać na ich pytania.

  OdpowiedzUsuń